Vishay/Dale RNC55H1541FPR36
RNC55H1541FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1541FPR36
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1541FPR36.pdf
Availability of RNC55H1541FPR36
QUANTITY
RNC55H1541FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1541FPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1541FPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1541FPR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1541FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1541FPR36 Details Description
Related parts for RNC55H1541FPR36
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 14TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3A 63 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 545MA 420 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf