Vishay/Dale RNC55H1542BSB14
RNC55H1542BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1542BSB14
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1542BSB14.pdf
Availability of RNC55H1542BSB14
QUANTITY
RNC55H1542BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1542BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1542BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1542BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1542BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1542BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1542BSB14
IC CTRLR HOTSWAP HV LATCH 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND/OR/INVERT 2IN 14SOIC datasheet.pdf
PF MALE SIGNAL LCP 12MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DIGITAL PWR CONTROLLER 64QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf