Vishay/Dale RNC55H1542FRB14
RNC55H1542FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1542FRB14
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1542FRB14.pdf
Availability of RNC55H1542FRB14
QUANTITY
RNC55H1542FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1542FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1542FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1542FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1542FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1542FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1542FRB14
IC DGTL POT SPI 100K 10-MSOP datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR SPEC-LOAD 48MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RECEPT BLACK 6CKT .062 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
M18 SHLD,8MM,PNP, NC 10M datasheet.pdf
IC EQUALIZER 12.5GBPS QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf