Vishay/Dale RNC55H1544BSB14
RNC55H1544BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1544BSB14
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1544BSB14.pdf
Availability of RNC55H1544BSB14
QUANTITY
RNC55H1544BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1544BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1544BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1544BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1544BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1544BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1544BSB14
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015S/X 3" datasheet.pdf
CARDEDGE 24POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf