Vishay/Dale RNC55H1562BSRE6
RNC55H1562BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1562BSRE6
Brief Description
RES 15.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1562BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1562BSRE6
QUANTITY
RNC55H1562BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1562BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1562BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1562BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1562BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1562BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1562BSRE6
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 2POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8.74A 13 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf