Vishay/Dale RNC55H1582BSRE6
RNC55H1582BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1582BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1582BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1582BSRE6
QUANTITY
RNC55H1582BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1582BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1582BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1582BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1582BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1582BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1582BSRE6
IC REG LDO 15V 3A TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2.5MM CABLE RA/S&T 2 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Dual-Channel Isolators with Integrated DC/DC Converter, 50 mW IC datasheet.pdf