Vishay/Dale RNC55H1583BSRSL
RNC55H1583BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1583BSRSL
Brief Description
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1583BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1583BSRSL
QUANTITY
RNC55H1583BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1583BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1583BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1583BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1583BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1583BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1583BSRSL
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CHASSIS FOR CHAMPION 8.25X6.06" datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 120 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
10UF 50V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf