Vishay/Dale RNC55H15R0FSR36
RNC55H15R0FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H15R0FSR36
Brief Description
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H15R0FSR36.pdf
Availability of RNC55H15R0FSR36
QUANTITY
RNC55H15R0FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H15R0FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H15R0FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H15R0FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H15R0FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H15R0FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H15R0FSR36
SWITCH SNAP FS-T HINGE GOLD PCB datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FILTER SAW RF 810.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 300K 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf