Vishay/Dale RNC55H15R1DSB14
RNC55H15R1DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H15R1DSB14
Brief Description
RES 15.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H15R1DSB14.pdf
Availability of RNC55H15R1DSB14
QUANTITY
RNC55H15R1DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H15R1DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H15R1DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H15R1DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H15R1DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H15R1DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H15R1DSB14
RES SMD 2.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TAPE SEALING INDUST 72MMX100M datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf