Vishay/Dale RNC55H15R8DSRSL
RNC55H15R8DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H15R8DSRSL
Brief Description
RES 15.8 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H15R8DSRSL.pdf
Availability of RNC55H15R8DSRSL
QUANTITY
RNC55H15R8DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H15R8DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H15R8DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H15R8DSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H15R8DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H15R8DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H15R8DSRSL
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.35MM datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf