Vishay/Dale RNC55H1600BSB14
RNC55H1600BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1600BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1600BSB14.pdf
Availability of RNC55H1600BSB14
QUANTITY
RNC55H1600BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1600BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1600BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1600BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1600BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1600BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1600BSB14
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 556 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 220 OHM 18DRT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf