Vishay/Dale RNC55H1603BSRSL
RNC55H1603BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1603BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1603BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1603BSRSL
QUANTITY
RNC55H1603BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1603BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1603BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1603BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1603BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1603BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1603BSRSL
RES SMD 22.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AIRFLOW SENSOR 0-4 M/SEC 12/24V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC CLK GEN /2 /4/6 3.3/5V 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf