Vishay/Dale RNC55H1621FSRSL
RNC55H1621FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1621FSRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1621FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1621FSRSL
QUANTITY
RNC55H1621FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1621FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1621FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1621FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1621FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1621FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1621FSRSL
BUZ PIEZO 12V CIRC 26.3MM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf