Vishay/Dale RNC55H1623FRRSL
RNC55H1623FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1623FRRSL
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1623FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1623FRRSL
QUANTITY
RNC55H1623FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1623FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1623FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1623FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1623FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1623FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1623FRRSL
THERM PAD TO-220 TRPL .005" Q3 datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CC GREEN RHD datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGMNT SYSTEM 18DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf