Vishay/Dale RNC55H1624BSBSL
RNC55H1624BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1624BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1624BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1624BSBSL
QUANTITY
RNC55H1624BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1624BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1624BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1624BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1624BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1624BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1624BSBSL
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COPPER LUG 1/2" HOLE 3/0 AWG datasheet.pdf
BASE & END MODULE LIGHT STACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RESONATOR CER 4.91MHZ SMD datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
08 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD 8-UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf