Vishay/Dale RNC55H1624FRB14
RNC55H1624FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1624FRB14
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1624FRB14.pdf
Availability of RNC55H1624FRB14
QUANTITY
RNC55H1624FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1624FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1624FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1624FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1624FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1624FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1624FRB14
CONN FFC VERT 12POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG03A/AF03/AFG03A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
LED 2MM ROUND COOL WHITE datasheet.pdf
CONN FIBER SC TUNABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 37C S 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf