Vishay/Dale RNC55H1651BRRSL
RNC55H1651BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1651BRRSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1651BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1651BRRSL
QUANTITY
RNC55H1651BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1651BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1651BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1651BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1651BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1651BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1651BRRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MONO W/CLOCK 18-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
10U WALL MOUNT RACK ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 5% 500V SMD datasheet.pdf