Vishay/Dale RNC55H1651BSBSL
RNC55H1651BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1651BSBSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1651BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1651BSBSL
QUANTITY
RNC55H1651BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1651BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1651BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1651BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1651BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1651BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1651BSBSL
IC DATA ACQ SYS 12BIT 5V 20SOIC datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf