Vishay/Dale RNC55H1652BRRE6
RNC55H1652BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1652BRRE6
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1652BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1652BRRE6
QUANTITY
RNC55H1652BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1652BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1652BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1652BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1652BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1652BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1652BRRE6
RELAY OPTO SPST-NC 120MA 350V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 676FBGA datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE10-V0-5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF A datasheet.pdf
680UF 25V 11X32 85C AXI datasheet.pdf