Vishay/Dale RNC55H1652BSR36
RNC55H1652BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1652BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1652BSR36.pdf
Availability of RNC55H1652BSR36
QUANTITY
RNC55H1652BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1652BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1652BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1652BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1652BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1652BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1652BSR36
IC MOTOR CNTRL ON/OFF 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 30MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MODULE EVAL RS485 HF DPLX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf