Vishay/Dale RNC55H1652BSRE6
RNC55H1652BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1652BSRE6
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1652BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1652BSRE6
QUANTITY
RNC55H1652BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1652BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1652BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1652BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1652BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1652BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1652BSRE6
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA DO34 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf