Vishay/Dale RNC55H1652BSRSL
RNC55H1652BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1652BSRSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1652BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1652BSRSL
QUANTITY
RNC55H1652BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1652BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1652BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1652BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1652BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1652BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1652BSRSL
JUMPER-H1502TR/A3049W/H1502TR 12 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 22.118MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 6POS 12' datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf