Vishay/Dale RNC55H1654FSRSL
RNC55H1654FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1654FSRSL
Brief Description
RES 1.65M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1654FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1654FSRSL
QUANTITY
RNC55H1654FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1654FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1654FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1654FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1654FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1654FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1654FSRSL
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED LTPL COOL WHITE 5500K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 52VQFN datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3 24X21X1MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 23000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CABLE DUCT 80MMX25MM 2M BLU datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf