Vishay/Dale RNC55H1672FSB14
RNC55H1672FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1672FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1672FSB14.pdf
Availability of RNC55H1672FSB14
QUANTITY
RNC55H1672FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1672FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1672FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1672FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1672FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1672FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1672FSB14
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
ELECTRICAL ASSEMBLY datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 250MA 2.35 OHM datasheet.pdf
RES 6K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHM .151" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
IC LED DVR 40V 1.2A SW SOT89-5 datasheet.pdf