Vishay/Dale RNC55H1690FRB14
RNC55H1690FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1690FRB14
Brief Description
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1690FRB14.pdf
Availability of RNC55H1690FRB14
QUANTITY
RNC55H1690FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1690FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1690FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1690FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1690FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1690FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1690FRB14
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 16QFN datasheet.pdf
04P MTA156 PSTD CONN ASSY RED datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf