Vishay/Dale RNC55H1691BRRSL
RNC55H1691BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1691BRRSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1691BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1691BRRSL
QUANTITY
RNC55H1691BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1691BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1691BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1691BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1691BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1691BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1691BRRSL
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 1008 datasheet.pdf
BOARD EVAL STEREO ANALOG CLASS D datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .210" datasheet.pdf
SOFTWARE VISUALDSP++FOR ADSP21XX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
RES 19K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/8" datasheet.pdf
IC MUX ANALOG SINGLE 8CH 16QFN datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED SQ FLANGE datasheet.pdf
SHEAR datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, 2 us, 10-Bit ADC in 8-Lead microSOIC/DIP IC datasheet.pdf