Vishay/Dale RNC55H1693FSR36
RNC55H1693FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1693FSR36
Brief Description
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1693FSR36.pdf
Availability of RNC55H1693FSR36
QUANTITY
RNC55H1693FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1693FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1693FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1693FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1693FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1693FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1693FSR36
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 35POS VERT datasheet.pdf
IC CPU DISPLAT 18BIT 49UARRAY datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 50MA 6-SDIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 10A FASTON datasheet.pdf
TERMINAL TRACK datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.5V/ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf