Vishay/Dale RNC55H1693FSRSL
RNC55H1693FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1693FSRSL
Brief Description
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1693FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1693FSRSL
QUANTITY
RNC55H1693FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1693FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1693FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1693FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1693FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1693FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1693FSRSL
CONN HEADER 24POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HOST BOARD 40PAIR+6CONT R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL FOR VERT CXP HSC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf