Vishay/Dale RNC55H16R4BRB14
RNC55H16R4BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R4BRB14
Brief Description
RES 16.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R4BRB14.pdf
Availability of RNC55H16R4BRB14
QUANTITY
RNC55H16R4BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R4BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R4BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R4BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R4BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R4BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H16R4BRB14
IC OPAMP GP 85KHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
EXTERNAL LITE 130X15MM RED LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 52POS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf