Vishay/Dale RNC55H1722BSR36
RNC55H1722BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1722BSR36
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1722BSR36.pdf
Availability of RNC55H1722BSR36
QUANTITY
RNC55H1722BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1722BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1722BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1722BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1722BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1722BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1722BSR36
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 28PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 34POS WITH LOCK datasheet.pdf
LED OSTAR PROJECTION AMBER datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf