Vishay/Dale RNC55H1722BSR36
RNC55H1722BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1722BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1722BSR36.pdf
Availability of RNC55H1722BSR36
QUANTITY
RNC55H1722BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1722BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1722BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1722BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1722BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1722BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1722BSR36
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
ATA POWER CONNECTOR IDT TYPE datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7TRAILPUR 2XR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf