Vishay/Dale RNC55H1724BSB14
RNC55H1724BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1724BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.72M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1724BSB14.pdf
Availability of RNC55H1724BSB14
QUANTITY
RNC55H1724BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1724BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1724BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.72M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1724BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1724BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1724BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1724BSB14
28-PIN TEST CLIP ALLOY LCC .50" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 300MA 5.2 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSHM GUIDE PIN M4-.7-6G datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
127MM PF LOPRO IDT BIN TUBE WHT datasheet.pdf