Vishay/Dale RNC55H1740BRRSL
RNC55H1740BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1740BRRSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1740BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1740BRRSL
QUANTITY
RNC55H1740BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1740BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1740BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1740BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1740BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1740BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1740BRRSL
JUMPER-H1502TR/A3049R/X 5" datasheet.pdf
IC ULTRA-FAST COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125V WT FLAT AMB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf