Vishay/Dale RNC55H1740FSR36
RNC55H1740FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1740FSR36
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1740FSR36.pdf
Availability of RNC55H1740FSR36
QUANTITY
RNC55H1740FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1740FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1740FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1740FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1740FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1740FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1740FSR36
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC 3PLL EPROM CLOCK GEN 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 102 MULTIWATT15 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11POS R/A 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
STAR RING INSULKRIMP (STEEL) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.274 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf