Vishay/Dale RNC55H1741BSBSL
RNC55H1741BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1741BSBSL
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1741BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1741BSBSL
QUANTITY
RNC55H1741BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1741BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1741BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1741BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1741BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1741BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1741BSBSL
JUMPER-H1505TR/A3049B/X 4" datasheet.pdf
CAP CER 300PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf