Vishay/Dale RNC55H1742FRBSL
RNC55H1742FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1742FRBSL
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1742FRBSL.pdf
Availability of RNC55H1742FRBSL
QUANTITY
RNC55H1742FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1742FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1742FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1742FRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1742FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1742FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1742FRBSL
IC DUAL TRANSLATOR 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 800KHZ 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 910K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
L37-3S SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
LM1N 3.5/90/23 BK 4.5MM PIN datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf