Vishay/Dale RNC55H1744FSRE6
RNC55H1744FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1744FSRE6
Brief Description
RES 1.74M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1744FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1744FSRE6
QUANTITY
RNC55H1744FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1744FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1744FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1744FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1744FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1744FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1744FSRE6
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
ASSY PIN EURO TYPE C/2 A&C 32 datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 31POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf