Vishay/Dale RNC55H1762BSRSL
RNC55H1762BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1762BSRSL
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1762BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1762BSRSL
QUANTITY
RNC55H1762BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1762BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1762BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1762BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1762BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1762BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1762BSRSL
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
IC DC/DC CONV FLASHMEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 13POS datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONICAL 0.20MM datasheet.pdf