Vishay/Dale RNC55H1762BSRSL
RNC55H1762BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1762BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1762BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1762BSRSL
QUANTITY
RNC55H1762BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1762BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1762BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1762BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1762BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1762BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1762BSRSL
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 650V 74A 255W PG-TO247-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.022UF RADIAL datasheet.pdf
26500 31C 31#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 330UF 9 MOHM datasheet.pdf