Vishay/Dale RNC55H1781FRB14
RNC55H1781FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1781FRB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1781FRB14.pdf
Availability of RNC55H1781FRB14
QUANTITY
RNC55H1781FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1781FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1781FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1781FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1781FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1781FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1781FRB14
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN HDR XAD 8POS 2.5MM TIN TE datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 16V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS R/A .400 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf