Vishay/Dale RNC55H1781FSB14
RNC55H1781FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1781FSB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1781FSB14.pdf
Availability of RNC55H1781FSB14
QUANTITY
RNC55H1781FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1781FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1781FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1781FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1781FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1781FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1781FSB14
FIXED IND 250UH 4.2A 83.3 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 200KSPS 6-LLP datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM GRN 0.40" CC datasheet.pdf
RES 7.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf