Vishay/Dale RNC55H17R8BSB14
RNC55H17R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H17R8BSB14
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H17R8BSB14.pdf
Availability of RNC55H17R8BSB14
QUANTITY
RNC55H17R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H17R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H17R8BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H17R8BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H17R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H17R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H17R8BSB14
RACEWAY LD10 1CHAN AD LGY 6' datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 7POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 179,316 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 170MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.8A 33V DO35 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf