Vishay/Dale RNC55H1800BSB14
RNC55H1800BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1800BSB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1800BSB14.pdf
Availability of RNC55H1800BSB14
QUANTITY
RNC55H1800BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1800BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1800BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1800BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1800BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1800BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1800BSB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 99K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3PFA-D datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 20POS SINGLE datasheet.pdf
RES SMD 19K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
SSD SLIMSATA IND 32GB 5V datasheet.pdf