Vishay/Dale RNC55H1820BRB14
RNC55H1820BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1820BRB14
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1820BRB14.pdf
Availability of RNC55H1820BRB14
QUANTITY
RNC55H1820BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1820BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1820BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1820BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1820BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1820BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1820BRB14
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC BUFF DL OP/DRAIN N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 54K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP AB 1/4 SELECT 24"CHROME datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 100A SOT227 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf