Vishay/Dale RNC55H1822BSR36
RNC55H1822BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1822BSR36
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1822BSR36.pdf
Availability of RNC55H1822BSR36
QUANTITY
RNC55H1822BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1822BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1822BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1822BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1822BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1822BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1822BSR36
TRANS NPN 15V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
Crystal 4.433618MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf