Vishay/Dale RNC55H1822FMBSL
RNC55H1822FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1822FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1822FMBSL.pdf
Availability of RNC55H1822FMBSL
QUANTITY
RNC55H1822FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1822FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1822FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1822FMBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1822FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1822FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H1822FMBSL
MINI BANA PLUG W/SHIELD DIY RED datasheet.pdf
TOOL ARBOR PRESS BASE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP AUTO-ZERO QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
KPT 30C 29#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 50A DO203AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.027 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf