Vishay/Dale RNC55H1822FMRSL
RNC55H1822FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1822FMRSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1822FMRSL.pdf
Availability of RNC55H1822FMRSL
QUANTITY
RNC55H1822FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1822FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1822FMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1822FMRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1822FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1822FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H1822FMRSL
LED BLUE CLEAR 0805 R/A SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 320A DO205AB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 130 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.222 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf