Vishay/Dale RNC55H1870BSRE6
RNC55H1870BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1870BSRE6
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1870BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1870BSRE6
QUANTITY
RNC55H1870BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1870BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1870BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1870BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1870BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1870BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1870BSRE6
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A POWERFLAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FEP HI VOLT #18 30KV 1000 FT BK datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf