Vishay/Dale RNC55H1870FSRSL
RNC55H1870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1870FSRSL
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1870FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1870FSRSL
QUANTITY
RNC55H1870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1870FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1870FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1870FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1870FSRSL
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
CALIBRE TYPE K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG TRPL 32QFND datasheet.pdf
IC OR CTRLR datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf