Vishay/Dale RNC55H1870FSRSL
RNC55H1870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1870FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1870FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1870FSRSL
QUANTITY
RNC55H1870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1870FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1870FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1870FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1870FSRSL
RES SMD 47 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC 1.5KE datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
DIFFUSE DOME 2.8X 2.8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 28POS datasheet.pdf